web analytics

Zdjęcie do paszportu

Paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość jego właściciela. Jest to dokument na równi ważny z dowodem osobistym, i powinien towarzyszyć obywatelom zwłaszcza w podróżach do krajów, które nie należą do państw Unii Europejskiej. Aby procedura wyrobienia paszportu przebiegła bez żadnych zakłóceń, należy zadbać o to, by przedłożone zdjęcie było wykonane prawidłowo, w sposób zgodny z wymogami urzędników.

Odpowiednio zrobione zdjęcie będziesz mógł wykonać w kilku zakładach fotograficznych w Legnicy. Jeśli twój terminarz jest dość mocno ograniczony, skorzystaj z możliwości rezerwacji danej usługi online, wybierając dogodny dla siebie termin. Zakup usługi przez nasz serwis jest bezpłatny, a w nagrodę za dokonanie rezerwacji otrzymasz 20-procentowy rabat.

Wymogi dotyczące zdjęcia do paszportu w 2019 roku

Aktualne kryteria odnośnie do wyglądu osoby na zdjęciu do paszportu są dosyć mocno restrykcyjne. Wymagane jest bowiem zdjęcie biometryczne, które pozwala na określenie stałych cech fizycznych twarzy osoby na zdjęciu.

Składając wniosek o wydanie dokumentu wraz ze zdjęciem, urzędnik sprawdzi, czy fotografia spełnia określone wymogi. Osoba na zdjęciu paszportowym musi stać przodem do obiektywu aparatu, ze wzrokiem oraz twarzą skierowanymi w jego stronę. Sylwetka osoby na zdjęciu musi przedstawiać twarz o naturalnym wyglądzie (bez żadnej mimiki) oraz górną cześć barków. Podobnie jak w przypadku zdjęcia do dowodu osobistego, należy zachować stosunek sylwetki do reszty zdjęcia w proporcjach 80:20 procent.

Inne wymogi co do zdjęcia do paszportu zakazują fotografowania osoby, która nosi okulary z ciemnymi szkłami lub nakrycie głowy. W wyjątkowych okolicznościach urzędnicy zezwolą na zamieszczenie takiej fotografii w dokumencie, o ile osoba przedstawi ku temu stosowne zaświadczenie. Wadę wzroku należy poświadczyć orzeczeniem lekarskim (o niepełnosprawności), natomiast nakrycie głowy uzasadni przynależność do społeczności religijnej.

Zdjęcia wykonywane są na jasnym tle. Oznacza to, że warto ubrać ciuchy w nieco ciemniejszych kolorach. Bezwzględnym wymogiem dotyczącym wizerunku jest całkowicie odkryty owal twarzy, którego nie może przysłaniać biżuteria ani inne elementy ozdobne.

Ile sztuk zdjęć wymagają urzędnicy?

W punkcie paszportowym trzeba złożyć jedną sztukę kolorowej fotografii, spełniającej urzędowe wymagania. Fotograf musi wykonać zdjęcie dobrze skontrastowane, pozbawione widocznych pikseli, i prawidłowo oświetlone.

Zdjęcia do paszportu dla dzieci

Wykonując zdjęcia dzieciom i młodzieży do lat 18, nie ma potrzeby zachowywać surowych kryteriów co do wyglądu. Dziecko może mieć wyraz twarzy inny niż naturalny, lecz twarz – podobnie jak w przypadku zdjęć dla osób dorosłych – musi pozostać wyraźnie zarysowania i niczym nieprzysłonięta. Zarówno, jak zdjęcia do paszportu dla niemowlaka, jak i dzieci do lat 5, mogą przedstawiać postać z zamkniętymi ustami. Jeśli chodzi o to, ile sztuk zdjęć do paszportu dla dziecka będzie wymagał urzędnik – tutaj również wystarczy jedna sztuka kolorowej fotografii.

Przewiń do góry