web analytics

Zdjęcie do dowodu

Dowód osobisty to podstawowy dokument tożsamości, który musi posiadać przy sobie każdy, kto osiągnął wiek 18 lat. Wynika to z ustawy o dowodach osobistych, która narzuca pełnoletnim obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej obowiązek posiadania takiego dokumentu.

Warto wiedzieć, że zdjęcie dowodowe podlega akceptacji ze strony urzędników. Aby fotografia została przyjęta do wyrobienia dokumentu, należy wykonać ją w zakładzie fotograficznym. W Legnicy funkcjonuje wiele punktów foto, gdzie możesz wykonać usługę wyrobienia zdjęć dokumentowych. Adresy poszczególnych fotografów znajdziesz w naszym serwisie. Możesz wybrać punkt znajdujący się w pobliżu twojego domu, zaoszczędzając tym samym czas przeznaczony na dojazd. Jeśli zarezerwujesz usługę online przez naszą witrynę, zyskasz jeszcze więcej – oferujemy ci aż 20 procent upustu na wykonanie zdjęć do dowodu.

Zdjęcia do dowodu osobistego – wymagania urzędowe

Fotografia dokumentowa musi spełniać urzędowe kryteria, aby ewentualna weryfikacja tożsamości osoby w dowodzie nie sprawiała żadnych problemów. W 2019 roku zdjęcia do dowodu wykonywane są z pozycji frontalnej, gdzie twarz oraz wzrok osoby na zdjęciu skierowane są w obiektyw aparatu. Pozujący do zdjęcia musi zachować naturalny wyraz twarzy, mieć zamknięte usta oraz otwarte oczy.

Sylwetka osoby na zdjęciu powinna obejmować całą twarz oraz górną część barków wraz z szyją. Stosunek procentowy sylwetki do reszty zdjęcia powinien wynosić 80:20. Jednym z urzędowych wymogów jest zakaz fotografowania osób w ciemnych okularach oraz z nakryciem głowy.

Jeśli posiadasz wadę wzroku i musisz nosić okulary z ciemnymi szkłami, okaż urzędnikowi zaświadczenie lekarskie. Akceptacja takiej fotografii nie będzie stanowić problemu.

W sytuacji, kiedy wyznajesz religię nakazującą ciągłego noszenia okrycia głowy, również okaż w urzędzie stosowne zaświadczenie ze wspólnoty religijnej.

Format zdjęcia dowodowego

Obecnie można złożyć wniosek o wyrobienie dowodu zarówno we właściwym urzędzie, jak i przez Internet. W obu przypadkach rozmiar zdjęcia do dowodu musi mieć określony format.

  • Podczas składania kompletu dokumentów w urzędzie, musisz posiadać jedną sztukę kolorowego zdjęcia. Wymiary zdjęcia do dowodu to 35 x 45 mm. Fotografia w innym rozmiarze zostanie odrzucona.
  • Składając wniosek online pamiętaj, aby zdjęcie nie było większe niż 2,5 MB. Obligatoryjny rozmiar zdjęcia podawany jest w pikselach i wynosi 492 x 633 piksele.

Profesjonalny fotograf zadba o to, by wykonywane zdjęcia do dowodu zachowały wszelkie wymogi urzędników. Zdjęcie musi być prawidłowo wyostrzone i skontrastowane, a osoba na zdjęciu dobrze oświetlona. Tło zdjęcia powinno być w kolorze jasnym lub szarym, obowiązkowo jednolitym.

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu?

Ważne, aby prezentować się skromnie, a zarazem elegancko. Przygotowując się do zdjęcia dowodowego, warto ubrać się w odzież, która będzie wyróżniać się na tle jasnej tkaniny za plecami. Pamiętaj też o tym, aby nie uśmiechać się na zdjęciu, lecz zachować naturalny wyraz twarzy. Zdjęcia robione są z profilu „en face”, aby kontur twarzy był wyraźnie zarysowany. Ma to za zadanie ułatwić weryfikację tożsamości w czasie ewentualnej kontroli na lotnisku lub w innym miejscu.

Zdjęcia do dowodu dla dziecka

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą posiadać dowód osobisty za zgodą rodziców lub opiekunów. Kryteria, jakie muszą spełnić, są na szczęście mniej restrykcyjne. Dzieciom zezwala się na inny niż naturalny wyraz twarzy. Mogą one mieć też otwarte usta. Ważne, aby twarz pozostał nieprzysłonięta biżuterią lub innym elementem ozdobnym. Ważność dowodu osobistego dziecka do lat pięciu wynosi 5 lat od daty jego wydania.

Jak długo czeka się na dowód

Wyrobienie dokumentu tożsamości trwa około 30 dni kalendarzowych, choć termin ten może czasem nieznacznie ulec przedłużeniu. Istnieje też możliwość przyspieszenia całej procedury, jednak wymaga to przedłożenie odrębnego pisma ze strony zainteresowanego. Prośbę o przyspieszenie wydania dowodu osobistego należy umotywować.

Przewiń do góry