web analytics
12 sierpnia, 2019

Jak sprawdzić czy dokument jest gotowy

Chcąc uzyskać nowy dokument tożsamości, należy w stosownym urzędzie złożyć prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kolorową fotografią. Po przekazaniu urzędnikowi kompletu dokumentów zostaniesz poinformowany o orientacyjnym czasie wyrabiania dowodu osobistego lub paszportu. Urzędnik powinien udzielić ci wskazówek na temat tego, jak i gdzie sprawdzić, czy twój paszport jest gotowy do odbioru.

Ile czasu trwa wyrobienie dokumentu tożsamości?

W każdym urzędzie oraz punkcie paszportowym termin oczekiwania na gotowy dokument wynosi do 30 dni kalendarzowych. Planowana data wydania dokumentu może zostać przedłużona z przyczyn technicznych lub niezależnych od urzędników. Zazwyczaj obywatele otrzymują swój dokument zgodnie z wyznaczonym terminem.

Czasem może zaistnieć sytuacja, w której będziesz potrzebować gotowego dokumentu nieco szybciej. Możesz postarać się o przyspieszony tryb wyrabiania dowodu czy paszportu, pisząc do urzędu stosowne pismo w formie prośby. Urzędnicy z reguły przychylają się do próśb, które są porządnie umotywowane.

Jak sprawdzić, czy mój dowód jest gotowy?

Odpowiedź na to pytanie uzyskasz, wchodząc na stronę www Ministerstwa Cyfryzacji, która znajduje się pod adresem obywatel.gov.pl. Na stronie głównej należy odszukać hasło „Sprawdź, czy dowód jest gotowy” i kliknąć je. W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o podanie numeru sprawy, która widnieje na otrzymanym od urzędnika potwierdzeniu złożenia wniosku. Po wpisaniu ciągu cyfr dowiesz się, czy dowód jest gotowy do odbioru. Informacje widniejące na stronie możesz wydrukować i okazać w urzędzie. Być może ułatwi to pracownikom tej instytucji przyspieszenie procedury wydania dokumentu.

Usługa sprawdzenia gotowości dokumentu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji jest bezpłatna i można skorzystać z niej o dowolnej porze dnia lub nocy.

Gdzie odebrać dokument

Jeśli dowiedziałeś się już, czy paszport jest gotowy do odbioru, należy pamiętać, że będzie on czekał na ciebie w tym samym punkcie, w którym złożyłeś wniosek o jego wydanie.